mistrzowie

BIDA Bronisław

1927-2013

skrzypek

Urodził się 29 kwietnia 1927 w Gródkach.

Nie miał za sobą klasycznej kariery muzykanckiej, grywał po wojnie intensywnie, lecz krótko, głównie na zabawach towarzyszącym pracom domowym (np. piórniach). Mimo tego do końca zachował repertuar oraz znakomitą sprawność muzykowania.

 

Bronisław Bida i jego czapki, fot. Remek Hanaj 2008.

 

Rolnik, pszczelarz i czapnik, zawdzięcza swoje zamiłowanie do muzyki mamie – Katarzynie z domu Kufel, która dużo śpiewała, była muzykalna i "gdyby życie potoczyło się inaczej” to pewnie grałaby na skrzypcach. Uczył się u legendarnego skrzypka (swojego kuzyna) z Załawcza Józefa Radeja. Repertuar przejął właśnie od niego oraz od miejscowych starszych muzykantów: Józefa Kuli (kapelmistrza orkiestry w Gródkach), Korszli, grywał m.in. z Łupiną i Gałusem (skrzypce).

 

Bronisław Bida, 2011, fot. Mateusz Borny

 

Większą wagę niż do energii w graniu przywiązywał do staranności wykonania („Wie pan, a ja to sam siebie nawet lubię słuchać!”).

Prowadził warsztaty na Taborze w Kocudzy oraz Szczebrzeszynie, w ramach Szkoły Suki Biłgorajskiej czy spotkań pt. "Ałotuło" w Zaburzu.

 

 

Nagrody:

  • FKiŚL w Kazimierzu - 1 miejsce (2010, 2013)
  • Powiślaki w Maciejowicach – Złote Basy (2008)

 

Dyskografia

2012 - Na rozstajnych drogach, Stara Droga 

2011 - Lubelskie. Polska pieśń i muzyka Ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, CD dołączone do tomu: Podróżniak

2009 - Spod niebieskiej góry – muzyka Roztocza, In Crudo 2009 (Oberek „Zagraj mi muzyczko”, Mazurek prosty, Polka od Korśli z Gródek, Podróżniak od Radeja, Polka)

2009 - Jadąc przez Roztocze, Muzyka Odnaleziona 2009 (Oberek „Oberwajs”, Polka „Stare buty”)

 

Archiwa:

Instytut Muzyki UMCS, In Crudo, Muzyka Odnaleziona

 

Bibliografia:

2011 - Leksykon Muzyki Roztocza

2011 - Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, zapisy nutowe: polka "Warszawska", oberki, podróżniak, s. ; nota biograficzna, s. 84.

 

Autor noty - Remek Mazur-Hanaj

Bronisław Bida w czasie warsztatów "Ałotuło", Zaburze 2005; fot. Remek Hanaj