Kalendarz

Zabawy z Krainy Kusego Janka

  • 26.01.2020
  • 16.00
  • Warszawa
  • Koncerty
  • Dzieci
  • Rodzinne
„Zabawy z Krainy Kusego Janka”
Koncert „Słuchaj Uchem"
w składzie: Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski.
 
POPOŁUDNIE MUZYCZNE Z CYKLU „TAM GDZIE GRA MUZYKA”
 
Gdzie się podział Kusy Janek
Co chodził z toporkiem
Co się kijkiem opasywał
A podpierał workiem
 
Wytrawni muzykanci Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski wraz z Kają Prusinowską i dziećmi zapraszają do 
Krainy Kusego Janka, niesfornego chłopca ze starodawnej piosenki.
To kraina pełna zabaw śpiewanych, ganianych, szukanek i podskakiwanek, zabaw i piosenek na poranki i wieczory.
Przygody jakie nas czekają będą nie tylko muzyczne, ponieważ Kusy Janek wędruje z bajki do bajki, z zabawy do zabawy, spotyka w nich zwierzaki futrzaste i pierzaste, śpiewające i beczące.
Razem nastawimy uszy, by uważnie słuchać rozmaitości dźwięków, także tych które są obok nas, kiedy akurat zabraknie skrzypiec, cymbałów, liry korbowej, barabanów, fujarek.
 
Do zobaczenia na koncercie inaugurującym  cykl „Tam gdzie gra muzyka”!
 
 
Kaja Prusinowska
Śpiewaczka, malarka, autorka scenariuszy, melodii i scenografii, pedagog i mama piątki dzieci. Kolekcjonerka dawnych zabaw i wszelkich przejawów folkloru dziecięcego, zbierająca bajkowe wątki i powiązania zabaw z różnych stron świata z pokrewnymi wątkami dawnej Rzeczpospolitej. Kieruje dziecięcą częścią Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, czyli Małymi Mazurkami. W 2017 roku Kaja i cały teatr SU zostali wyróżnieni udziałem w niezwykłej wystawie „Patrioci codzienności”, w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Laureatka Grand Prix nagrody krytyków muzycznych „Kropka” za najlepszy tekst o muzyce w 2016 r. Nagrodzonym tekstem był esej o kołysankach “Mama ma, trochę dobra, trochę zła”.

Janusz Prusinowski
Skrzypek, lirnik, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego. Promotor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Muzyk Bractwa Ubogich, Kapeli Domu Tańca, inicjator i współzałożycie lStowarzyszenia Dom Tańca.
Koncertował w większości krajów Europy, w Afryce, Azji i Ameryce Północnej, „ograł” setki zabaw tanecznych, śpiewał na wielu odpustach. Jako muzyk i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia (spektakle „ Janosik”, „Chłopi”, „Krakowiacy i Górale”), z Teatrem Narodowym („Umowa czyli łajdak ukarany”) oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32 („Kaleva”, „Dawid”, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Oberki do końca świata”). Jest autorem programu edukacyjnego „Janko Muzykant” i pomysłodawcą projektu edukacyjnego „Mały Kolberg”, prowadzi warsztaty śpiewu i gry na skrzypcach. Lider „Janusz Prusinowski Kompania”, dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” www.festivalmazurki.pl.

Piotr Piszczatowski
Współzałożyciel teatru Słuchaj Uchem. Aktor i współtwórca muzyki w teatrze Studium Teatralne w latach 1996 -2007. Kierownik artystyczny portalu www.akademiakolberga.pl.  Współtwórca Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach, autor portalu www.targowiskoinstrumentow.pl. Muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej. Zawzięty tancerz, nieuchwytny duch. Prywatnie towarzysz włóczęg i poszukiwań Doroty, ojciec trójki dorastających obywateli, a z wykształcenia socjolog.
 
 
Miejsce:
DOM SZTUKI SMB "JARY" w Warszawie
Ursynów, Wiolinowa 14
 
Wstęp wolny.
 
Koncert sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
 
Zobacz:
 
 
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów