Kalendarz

Wędrujący Dom Tańca | Warsztaty

  • od 07.06.2019
  • do 08.06.2019
  • Potańcówki
  • Warsztaty
  • Dorośli
  • Dzieci

Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań oraz Dom Kultury „Orle Gniazdo” zapraszają na warsztatowe spotkania z tradycyjnym tańcem, muzyką i rzemiosłem. Warsztaty są bezpłatne i skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci.

Zapraszamy solo i w parach, młodszych i starszych, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami. Nauczymy się wielkopolskich zabaw tanecznych, zawirujemy w rytm wiwatów i nie tylko. Na warsztatach plastycznych wspólnie z Biskupianki W Podróży poznamy i zilustrujemy piękną biskupiańską legendę „O pustelniku i gruszy”, a także opowiemy ją przy akompaniamencie instrumentów, także tych własnoręcznie wykonanych. W sobotę podczas warsztatu „Malownicza biskupiańska wieś” poznamy dawne obrzędy i zwyczaje regionu Biskupizny oraz namalujemy wspólnie piękne biskupiańskie hafty na bawełnianych torbach.

 

Przedstawiamy prowadzących

Katarzyna Hełpa-Liszkowska - z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, menedżer kultury, choreograf i instruktor tańca ludowego z 25-letnim stażem tanecznym i ponad 10-letnim stażem instruktorskim. Prowadziła liczne prelekcje, wykłady, warsztaty i szkolenia z zakresu kultury tradycyjnej, polskiego dziedzictwa kulturowego, a także ich współczesnych aspektów w kulturze masowej. Ponadto wychodząc z założenia, że „tańczyć każdy może i każdy powinien” chętnie sięga po taniec ludowy podczas warsztatów z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, a także osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Współpracowała w tym zakresie z wieloma instytucjami w kraju i za granicą, w tym z Instytutami Polskimi w Wiedniu, Madrycie i Budapeszcie. Była jednym z prowadzących w dużym projekcie realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pt.: „Szkoła liderek rozwoju lokalnego”, realizując swój autorski program „Taniec czyni cuda” bazujący na folklorze wielkopolskim. Prowadzi grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe w zespołach folklorystycznych w różnych wielkopolskich ośrodkach. Pomaga inicjować lokalne działania związane z edukacją kulturalną dzieci, które często stają się punktem wyjścia do zakładania nowych zespołów i grup artystycznych.

Zofia Dragan - regionalistka silnie związana z miejscowością Bukówiec Górny, członkini i inicjatorka powstania wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą bukówieckich kapel dudziarskich, autorka wielu tekstów gwarowych i scenariuszy widowisk obrzędowych.

Biskupianki W Podróży - podróżują w czasie i przestrzeni promując Biskupiznę. Odkrywają na nowo Biskupiznę i potencjał strojów tego regionu. Uwielbiają rzeczy piękne i wyjątkowe, nawet wtedy, gdy ich uroda nie jest oczywista lub nadgryzione są przez ząb czasu. Daria Andrzejewska i Magdalena Wojciechowska Pracownia Artystyczna od kilku lat tworzą niestereotypowy duet „Biskupianki w Podróży”. Korzenie rodzinne obu pań sięgają autentycznej Biskupizny. Spotkały się w 2012 roku przy tworzeniu pokazu mody „Paryski szyk, biskupiański dryg”. Wspólne doświadczenia skrzyżowały ich drogi i okazało się, że choć są różnymi osobowościami, rozumieją się w pół słowa. I tak już zostało. Wspierają się i działają, a planom nie ma końca. Biskupizna jest dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji i pasją. Od kilku lat podróżują w czasie i przestrzeni związanej z tradycją i folklorem biskupiańskim. Czasem sięgają do dawnych zdjęć, opowieści, zapomnianych tradycji i miejsc, a czasem to one są zapraszane w miejsca odległe, by zaprezentować to co kochają. Tradycja regionu Biskupizna zainspirowała je do tworzenia rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów i wartości jakie niesie życie związane z przyrodą i kulturą ich przodków. Tej fascynacji poświęciły profil na facebooku „Biskupianki w Podróży”.

 

7 czerwca (piątek)

17:00–18:00 – warsztaty taneczne dla dzieci z muzyką na żywo (tańce i zabawy wielkopolskie)
prowadzenie: Katarzyna Hełpa-Liszkowska | sala widowiskowa

18:00–20:00 – warsztaty taneczne dla dorosłych z muzyką na żywo (tańce i zabawy wielkopolskie)
prowadzenie: Katarzyna Hełpa-Liszkowska | sala kominkowa

18:00–20:00 – warsztaty plastyczno-muzyczne dla dzieci
prowadzenie: Biskupianki w Podróży | sala nr 13

 

8 czerwca (sobota)

11:00–12:00 – warsztaty taneczne dla dzieci z muzyką na żywo (tańce i zabawy wielkopolskie)
prowadzenie: Zofia Dragan | sala widowiskowa

12:00–14:00 – warsztaty taneczne dla dorosłych z muzyką na żywo (tańce i zabawy wielkopolskie)
prowadzenie: Zofia Dragan | sala widowiskowa

12:00–14:00 – warsztaty plastyczno-muzyczne dla dzieci
Biskupianki W Podróży | sala nr 13

18:00 – Wędrujący Dom Tańca | Potańcówka z Kapelą Manugi oraz kolektywem Niedzielne Muzykantki
sala widowiskowa

 

Miejsce:
Dom Kultury „Orle Gniazdo”
Rataje, os. Lecha 43

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w warsztatach:
mailowo – domtancapoznan@gmail.com,
telefonicznie – 662 070 369
albo w wiadomości na FB Dom Tańca Poznań

Organizatorzy:
Dom Tańca Poznań oraz Dom Kultury "Orle Gniazdo"

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie