Kalendarz

Warsztaty tańców tradycyjnych II – Tańce Galicji

  • od 29.09.2019
  • do 06.10.2019
  • Chmiel k. Krosna
  • Warsztaty

Gospodarstwo agroturystyczne "U Prezesa" wraz z Objazdową Akademia Tańca Tradycyjnego na, intensywne, 7 dniowe warsztaty polskich tańców tradycyjnych prowadzone przez Piotra i Bogusię Zgorzelskich.Nauczeni doświadczeniem z ubiegłego roku postanowiliśmy podzielić warsztaty na dwie grupy:

Tradycyjne galicyjskie roztańczenie (dla początkujących i średniozaawansowanych)
Powszechne niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Pojawiają się coraz częściej w przedszkolach, szkołach, a zwłaszcza na potańcówkach, których coraz więcej w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest prosty. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także nawyki ruchowe ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy tanczącymi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwolą tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.
Zatem celem Tradycyjnego Roztańczenia będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców wykorzystujących kroki chodzonego, krakowiaka, sztajerka, polki, walczyka i mazurka oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników w tańcach spotykanych na obszrze dawnej Galicji. Na warsztatach pojawią się także tańce układowe wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub w ich wielokrotności, które zatańczymy dzięki poznanym wcześniej krokom.
W warsztatach korzystać będziemy z melodii z Małopolski, Podkarpacia, Łemkowszczyzny i Kresów Wschodnich.Tańce z Galicjii - Małopolska / Podkarpacie / Łemkowszczyzna / Kresy (dla średniozaawansowanych i zaawansowanych)
Galicja kraina kojarzona z Zaborem Austryjackim rozciągnięta od okolic Żywca na zachodzie do Lwowa i Stanisławowa na wschodzie (obecnie położone w granicach Ukrainy). Kraina ta, tygiel kulturowy i etniczny, bogaty m.in. ze względu na wspólne zamieszkiwanie tych terenów przez Polaków, Łemków, Bojków, Hucułów, Słowaków, Ukraińców, Żydów, Niemców.
Podczas tych warsztatach będziemy już wymagali od uczestników umiejętności tańczenia po wiejsku , w rytmach na “dwa” i na “trzy” w parach.
Podczas warsztatów rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze wraz ze stosowaniem ozdobników i wiejskich manier wykonawczych (Małopolska, Podkarpacie, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna). W nauce będziemy się wspierali materiałami archiwalnymi audio/video. Będziemy tańczyli m.in. do archiwalnych nagrań nieżyjącego już skrzypka Władysława Piróga ze Słonnego. Na warsztatach będziemy uczyli się tańczyć m.in. polkę z nogi, polkę uginaną, arkana, kołomykę, sztajerka, krakowiaka i wiele innych.

 

Warsztaty w tym roku są dostępne w dwóch wersjach:
- Dojazdowej - dla osób dojeżdżających na same warsztaty warsztaty będą się odbywać przez 6 dni, 2 godziny - od poniedziałku do soboty, popołudniami.
Cena: 300 zł
-Stacjonarnej:
* Warsztaty zaczynają się obiadem (17:00) dnia 29 września (niedziela) i kończą śniadaniem (9:00) dnia 6 października (niedziela).
* W cenie jest 6 dni warsztatowych, około 2 godziny zajęć dziennie dla każdej z grup, chcemy by warsztaty odbywały się popołudniami, aby już coraz krótszy dzień można było spędzić wędrując po pomalowanych jesienią Bieszczadach na piechotę lub na grzbiecie konia - w naszym ośrodku jest też możliwa nauka jazdy konnej.
* W cenie: Warsztaty, siedem noclegów, wyżywienie (śniadanie+obiadokolacja) i na końcu pobytu potańcówka do żywej muzyki, aby przetestować nowo nabyte umiejętności.
* Jeśli tylko będzie odpowiednia pogoda, postaramy się zrobić dwa ogniska z kiełbaskami, dla wielkich fanów spędzania wieczorów przy ognisku, miejsce i drewno są dostępne nawet codziennie.
* Noclegi w pokojach z innymi uczestnikami bądź uczestniczkami warsztatów, jest też możliwość wynajęcia oddzielnego pokoju, lub przyjechanie z dziećmi/osobą towarzyszącą - więcej informacji mailowo.
Cena: 900 zł


Kontakt: Jakub Krzeszewski
Mail: Jogerjk@gmail.com
Tel: 510 897 201

- Aby zarezerwować miejsce na warsztatach w wersji należy skontaktować się z organizatorem a następnie wpłacić 30% zaliczki w wersji stacjonarnej i 50% zaliczki w wersji dojazdowej
na konto:
21 1140 2017 0000 4302 1293 7598
Tytuł przelewu powinien wyglądać tak:
Imię Nazwisko + Grupa Początkująca/Zaawansowana + Stacjonarnie/Dojazdowo


Regulamin warsztatów organizowanych w ramach projektu
1. Opłata nie podlega zwrotowi w wypadku rezygnacji przez uczestnika warsztatów (poza sytuacjami wymienionymi w regulaminie).
2. W przypadku małej ilości zgłoszeń, Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów, w tym przypadku zwracana jest opłata za odwołane zajęcia osobom, które za nie zapłaciły w wysokości nominalnej. Uczestnicy otrzymają informację mailową lub telefoniczną.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zagubione, zniszczone lub skradzione uczestnikom. Sugerujemy aby uczestnicy warsztatów posiadali aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie NNW.
4. Zabrania się filmowania, nagrywania i fotografowania zajęć bez zgody Organizatorów. Organizator ma pełne prawa do sfotografowania, nagrywania i sfilmowania zajęć oraz wykorzystania uzyskanego materiału na wszelkich polach eksploatacji oraz może udzielać zgody innym podmiotom w tym zakresie.
5. Uczestnik warsztatów wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
6. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, cennika, warunków uczestnictwa oraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 Sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych DZ. U. Nr 101 poz. 926

 

Organizatorzy:
U Prezesa
Akademia Tańca Tradycyjnego

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie