Kalendarz

Warszawskie spotkania taneczne

  • 08.08.2019
  • 19.00
  • Warszawa
  • Warsztaty
  • Cykliczne

To wydarzenie powtarza się co 7 dzień/dni aż do 2019-08-08.

Niepodległa oraz Akademia Tańca Tradycyjnego zapraszają na bezpłatne warsztaty dawnych tańców miejskich i wiejskich!

Wspólnie będziemy się uczyć popularnego tańca tradycyjnego. Daleko jest mu do opracowanych form scenicznych, jest on spontaniczny i żywiołowy, pełen radości i energii, czasami transowy i swobodny, innym razem przybiera ściśle określoną strukturę.

Zatańczymy dużą część polskich tańców tradycyjnych, zabaw i gier tanecznych, które wykonuje się w korowodach, parach, trójkach oraz większych układach tanecznych. Poznamy m.in.: mazurki/oberki oraz polki w wielu odmianach regionalnych, kujawiaka, krakowiaka, chodzonego, wiwata, walczyki, tańce układowe i zabawy taneczne oparte o kroki w/w tańców m.in. Krzyżoka, Dynę, Trojaka, Kontro oraz tańce miejskie.

Czwartkowe warsztaty będą dopełnione sobotnimi Potańcówki na dechach - przez całe lato będziemy się spotykać w co drugą sobotę by z udziałem zróżnicowanych kapeli regionalnych mieć okazję do korzystania na bieżąco z nowo nauczonych kroków.

 

Dla kogo?
Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Na pewno skorzystają z nich jednak także nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych czy baletowych, instruktorzy, tancerze, muzycy i animatorzy kultury.

Co jest potrzebne?
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Zapisy
– Warsztaty są bezpłatne.
– Zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres miejscespotkan@niepodlegla.gov.pl
– Udział w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu: www.niepodlegla.gov.pl...

 

PROGRAM:
mazurkowo-polkowe ABC (23 i 30 maja)
Podczas warsztatów zajmiemy się nauką i opanowaniem w stopniu podstawowym zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać częsty lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się na wzajem.

Na naszych warsztatach nauczymy się tańczyć do starych radiowych i kinowych szlagierów oraz do melodii z podwórek i miejskich zaułków m.in. polki, slow-foxy, fokstroty, sentymentalne tanga i walczyki.

 

Kolejne spotkania:
– korowody, trojaki, krzyżoki czyli polskie tańce układowe – 6 i 13 czerwca
– tańce z Wielkopolski – 27 czerwca
– tańce Suwalszczyzny i Wileńszczyzny – 4 i 11 lipca
– tańce wokół Księstwa Łowickiego – 18 i 25 lipca
– tańce i zabawy ze Śląska – 1 i 8 sierpnia
– tańce Mazowsza i Radomszczyzny – 22 i 29 sierpnia
– tańce z warszawskich salonów i przedmieść – 5 i 12 września
– tańce z Małopolski i Podkarpacia – 19 i 26 września

Naukę każdego tańca podsumowuje sobotnia potańcówka z muzyką na żywo.

 

Miejsce:
Niepodległa. Miejsce spotkań
Warszawa, Al. Ujazdowskie 4
(Niepodległa. MS znajduje się w Łazienkach Królewskich, pierwsza furtka idąc od Ogrodu Botanicznego)

Organizatorzy:
Niepodległa. Miejsce spotkań 
Akademia Tańca Tradycyjnego    

Warsztaty organizowane są przez Biuro Programu Niepodległa w Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie