Kalendarz

Warszawa Wschodnia karnawałowo w Procesie Kawki

  • 23.02.2019
  • 21.00
  • Warszawa
  • Koncerty

Zapraszamy bardzo serdecznie na wyjątkowy koncert – retrospektywę trwających już od 20 lat podróży muzycznych zespołu Warszawa Wschodnia. W programie nasze ulubione i najciekawsze pieśni z Ukrainy, Rosji i Polski, nie zabraknie też okazji do toastów i do tańca, a gwarantujące karnawałowy nastrój napoje i wzmacniające przekąski będzie można nabyć w barze.

Warszawa Wschodnia od 20 lat zajmuje się wykonywaniem, interpretacją i dokumentowaniem polskich, ukraińskich i rosyjskich pieśni tradycyjnych. W repertuarze ma wiele gatunków – kolędy, pieśni obrzędowe, wielkopostne, ballady, kołysanki i in. Są to zarówno wielogłosowe, złożone, improwizowane utwory z południowej Rosji, jak i archaiczne melodie z ukraińskiego Polesia oraz najciekawsze przykłady polskiej muzyki wokalnej do tańca i do słuchania (z Kujaw, Mazowsza, Kurpiów, Lubelszczyzny). Najważniejszą inspiracją dla artystów są podróże etnograficzne i spotkania ze śpiewakami starego pokolenia, którzy przekazują członkom zespołu zanikającą obecnie sztukę. Istotnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne. W dawnej emisji, intonacji, ekspresji i filozofii śpiewu ludowego grupa odnajduje wartości wciąż aktualne, trafiające do współczesnego odbiorcy. Zespół wykonuje także repertuar wokalno-instrumentalny, w którym wykorzystuje takie instrumenty jak skrzypce, bębenek, lira korbowa, akordeon czy kobza.

Członkowie zespołu:
Justyna Piernik (lider), Joanna Górska, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Cezary Szymański, Taras Shumeyko, Monika Walenko

 

Miejsce:   
Proces Kawki
Warszawa, Praga, ul. Ks. I. Kłopotowskiego 23/25

Wstęp: 20 zł

Organizator:
Warszawa Wschodnia
Proces Kawki

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenieFot. Darek Kawka