Kalendarz

Walentynkowe Skrzypce Bogusza w Procesie Kawki

  • 14.02.2019
  • 20.30
  • Warszawa
  • Spotkania
  • Potańcówki
  • Nowości wydawnicze
  • Film

Muzyka Bogusza na Walentynki w Warszawie ! W programie dużo skrzypcowej muzyki z centrum Polski, na dwoje skrzypiec, bęben i bass, ale zanim tańce najpierw opowieści i archiwalne filmy prof. Andrzeja Bieńkowskiego o Janie Boguszu i jego kontynuatorach!

Będzie też można na miejscu nabyć świetną płytę "Piątka od Bogusza" Muzyki Odnalezionej www.muzykaodnaleziona.pl... , a także skorzystać z bufetu z doskonałymi przekąskami i napojami.

 

„Skrzypce Bogusza” to projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli położonej na pograniczu radomsko – opoczyńskim i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego.
Tworzą go Mateusz Niwiński - inicjator projektu, uczeń Piotra Gacy (1927 – 2017) oraz Paula Kinaszewska, uczennica Tadeusza Jedynaka (ur. 1923 ).
Piotr Gaca i Tadeusz Jedynak to wybitni skrzypkowie mikroregionu Kajoków, dwaj z legendarnej „piątki od Bogusza”, urodzeni w Przystałowicach Małych k. Przysuchy, wykształcili dwa bardzo rozpoznawalne style ludowej muzyki skrzypcowej, mocno zainspirowane muzycznym dorobkiem Jan Bogusza.
Muzyczna spuścizna Gacy i Jedynaka stała się dla muzyków pretekstem do tego spotkania, będącego tak naprawdę spotkaniem dwóch odrębnych sposobów grania muzyki z tej samej wsi i nieustannych prób wyrażania muzycznego kanonu na swój sposób – tak naturalnego dla wiejskiego muzykowania.
W zamyśle ten muzyczny dialog ma być sytuacją żywą, atmosferą przypominając tradycyjne przegrywanie się muzykantów, pełne zaskakujących zwrotów muzycznej akcji i wspólnego improwizowania.
I tak muzyka dwóch pokoleń kajockich skrzypków i ich młodszych kontynuatorów, splata się i przenika, szukając nowych form wyrazu i aktualnych kontekstów dla starodawnych wątków muzycznych - boguszowych mazurów i oberów.
To muzyka taneczna w surowej oprawie bębna obręczowego i basetli, muzyka ciasnych izb, piękna i dzika, momentami niepokojąca jak sama historia Jana Bogusza.

Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben, basetla
Bartek Wożniak – bęben, basetla

 

Program:
19.30 – Opowieści i pokaz filmów prof. Andrzeja Bieńkowskiego
20.30 – Potańc

Miejsce:
Proces Kawki
Warszawa, Praga, ul. Ks. I. Kłopotowskiego 23/25

Wstęp:
20 zł

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Grafika – Anna Kaźmierak