Kalendarz

Uczta „W tę zieleń, w tę zieleń”

  • 24.04.2019
  • 19.00
  • Warszawa

UCZTA „W tę zieleń! W tę zieleń!" – wydarzenie kulinarno-artystyczne

Zapraszamy do Centrum Praskie Koneser na Ucztę „W tę zieleń! W tę zieleń!", którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki oraz ludowe i naturalne dekoracje, związane z Wielkanocą i ze zwyczajami wiosennymi.

Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z Podlasia, Mazowsza i Podkarpacia.

Jedzeniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą historie rodzinne, rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, a także pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo.

Świętowanie nierozerwalnie wiąże się z jedzeniem i muzyką, żartami i wspomnieniami, wspólnym stołem i tańcem. Tak jak też z dzieleniem się tym, co mamy najlepszego: domową kuchnią, pieśnią i opowieścią.

 

Wystąpią:
– śpiewaczki z Dobrowody (Podlasie)
– Gołcunecki (Radomskie)
– kapela z Futomy (Podkarpackie)

Autorka: Monika Kucia
Kurator muzyczny: Jagna Knittel
Scenografia: Julia Pańków
Kulinaria: Joanna Jakubiuk

 

Monika Kucia - pomysłodawczyni i kuratorka Uczty. Dziennikarka, promotorka kultury stołu i performerka wydarzeń kulinarno-artystycznych realizowanych m.in. w Warszawie, Jeleniej Górze i Nowym Jorku.

Joanna Jakubiuk - rodowita Podlasianka, wierna tradycji propagatorka kuchni swojego regionu, mistrzyni w sztuce pierogarstwa, świetna w potrawach z ziemniaków, przetworach, dawnych recepturach; autorka książki „Ziemniak".

Julia Pańków - dziennikarka, rękodzielniczka, prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych, opierając się w dużej mierze na recyklingu. Specjalizuje się w takich technikach jak makrama, origami, wyplatanie z koralikami, papieroplastyka, techniki łączone.

Zespół śpiewaczy „Gołcunecki” (Radomskie) powstał w Gałkach k. Rusinowa w 2012 roku, z inicjatywy Marii Siwiec. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki - od starodawnych pieśni obrzędowych i nabożnych, aż po przeróżne piosenki i przyśpiewki, których znają setki. Śpiewaczki same również układają przyśpiewki, zwane tutaj „wyrywasami”. Zespół otrzymał „Złotą Basztę” – główną nagrodę 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Skład zespołu:
Maria Siwiec
Jadwiga Dziedzic
Zofia Kucharczyk
Maria Oracz
Maria Pęzik
Maria Rokicka

Zespół śpiewaczy z Dobrowody (Podlasie) Początki zespołu przypadają na rok 1968. Pieśni, które wykonują śpiewaczki są unikatowe zarówno pod względem melodyki, jak i treści. Są to pieśni obrzędowe cyklu rocznego: tzw. rohulki, wysnynky (dwa rodzaje pieśni wiosennych), sianokośne i żniwne oraz obrzędowe rodzinne: weselne, chrzcinne. Pieśni w wykonaniu śpiewaczek z Dobrowody można znaleźć na 3-płytowym albumie „Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia" oraz na płycie "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. II". Zespół jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skład zespołu:
Walentyna Klimowicz,
Nina Jawdosiuk,
Barbara Jakimiuk.

Kapela z Futomy (Podkarpacie) Istnieje od 1990 roku. Futoma od dawna była wsią, której mieszkańcy lubili śpiewać i tańczyć, a do tańca przygrywali im muzykanci. Spotykali się przy różnych okazajch takich jak potańcówki, wesela, chrzciny, wieńcowiny, czy kiszenie kapusty. Tradycją futomskich muzyków była coroczna adoracja przy Bożym Ciele w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. Zwyczaj ten przetrwał do tej pory.

Skład kapeli:
Marek Kruczek - cymbały
Mieczysław Rybka - skrzypce
Fryderyk Kruczek – skrzypce, basy
Szymon Tadla - skrzypce
Jerzy Panek - wokal

 

Miejsce:
Centrum Praskie Koneser
Warszawa, Praga, Plac Konesera

Wstęp: 50 zł

Zobacz:
– Wszystkie Mazurki Świata
www.festivalmazurki.pl
Facebook/festivalmazurki 
YouTube/festivalmazurki
– Targowisko Instrumentów
www.targowiskoinstrumentow.pl

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; współfinansuje Miasto st. Warszawa

 

Źródło informacji:
www.festivalmazurki.pl/festiwal
– Facebook/wydarzenie
– Facebook/wydarzenie/uczta
– Facebook/wydarzenie/targowisko
– Facebook/notatka