Kalendarz

Rozmówki wiejsko-miejskie | Po co nam dzisiaj dziady?

  • 21.11.2019
  • 17.30
  • Warszawa
  • Spotkania
  • Wykłady|Konferencje

No i stało się. Opadły kolorowe liście, przyszła listopadowa szarość. Nadszedł czas melancholii i stawiania pytań o przemijanie i śmierć. Po co nam to wszystko? Jak żyć? Jak umierać? Jak żegnać tych, którzy umierają? Jak pamiętać zmarłych? Po co nam ta pamięć?

Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas drugiego z serii spotkań Rozmówki wiejsko-miejskie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Punktem odniesienia dla naszych rozważań będą dawne obrzędy Dziadów i współczesne praktyki kultu przodków.

Wspólny namysł pomogą uporządkować goście:
– prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury, etnolożka, profesor nauk humanistycznych. Zajmuje się m.in. antropologią religii, kultami ludowymi, kulturą ponowoczesną, polską religijnością ludową, stosunkiem Polaków do Żydów oraz Zagładą Żydów.
– prof. Leszek Kolankiewicz, kulturoznawca, antropolog widowisk; profesor w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP UW. Prowadzi badania nad widowiskami kulturowymi, szczególnie obrzędami kultów transowych, nad performansami społecznymi i nad przedstawieniami teatralnymi.

Rozmówki poprowadzi Marta Tarnowska, socjolożka, humanistka, współzałożycielka Ziemskiego lamentu, członkini Stowarzyszenia Trójwiejska oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Uczy się śpiewać pieśni pogrzebowe od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, m. in. od Antoniny Deptuły, Bronisławy Świder i Marianny Kuty z Bandyś oraz od Czesława Bacławskiego z Gąsek.

 

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Zapraszamy Was do spotkania przy wspólnym stole.
Zapewniamy gorącą herbatę i ciekawe rozmowy w miłym miejscu z fajnymi ludźmi.
Zachęcamy do zabrania ze sobą przekąsek na wspólny stół.

Uczestnictwo jest bezpłatne

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019–2021”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Pogrzeb skrzypka Józefa Ciarkowskiego, Rdzów, 1978 . Fot. Andrzej Budziosz, darczyńca: Stanisław Ciarkowski. Źródło: www.archiwummuzykiwiejskiej.pl, MuzykaOdnaleziona.pl