Kalendarz

„Potańcówki Wielkopolskie”: warsztaty

  • od 01.09.2018
  • do 02.09.2018
  • Wolsztyn, wielkopolskie
  • Potańcówki
  • Warsztaty

„Potańcówki Wielkopolskie” to spotkanie z kulturą tradycyjną, w szczególności z tańcem i muzyką wielkopolskiej wsi, nieco zapomnianymi, ale na nowo odkrywanymi i kultywowanymi, nierzadko, a może nawet częściej w środowisku miejskim. Spotkanie, nie może być inaczej, przebiegać będzie we wspólnym tańcu podczas kilku warsztatów tanecznych zakończonych huczną potańcówką w wolsztyńskim Skansenie.

 

Warsztaty tańców wielkopolskich z Piotrem Zgorzelskim
Wolsztyński Dom Kultury
1.09.2018 r., g. 16:00–20:00
2.09.2018 r., g. 11:00–15:00
15.09.2018 r., g. 16:00–20:00

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy:
potancowki.wielkopolskie@gmail.com lub 789 377 344

Potańcówka
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie w ramach Festynu Jesiennego
16.09.2018 r., g. 16:00–20.00
Do tańca zagrają:
– Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek w Poznaniu
– Przodki
Wstęp wolny

 

Warsztaty:
To, co zaproponuje uczestnikom warsztatów Piotr Zgorzelski, moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi, jak i w mieście. Daleko mu do stylizowanych form scenicznych, lecz tkwi w nim niespożyta energia, radość, spontaniczność i żywiołowość, która zmierza niekiedy w kierunku transowości, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej.

Warsztaty poprowadzone zostaną w oparciu o lokalny, wielkopolski repertuar taneczny, w którym występują zarówno tańce trójmiarowe, jak w metrum parzystym. Nauczymy się tańców charakterystycznych dla naszego regionu, a wśród nich wiwatów, polek, równych, walcerków oraz różnych tanecznych form zabawowych. Pierwsze dwa spotkania zaplanowane są jako cykl zajęć dla osób początkujących lub średniozaawansowanych. Charakter ostatniego spotkania zależał będzie od potrzeb i chęci potencjalnych uczestników.

Podczas warsztatów tańczyć będziemy do muzyki z płyt oraz do tradycyjnych przyśpiewek, których szybko nauczymy się podczas naszego spotkania. Warsztaty przeplatane będą ćwiczeniami rytmicznymi i głosowymi, a w przerwach będzie można obejrzeć unikalne materiały video.

Na warsztaty warto wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, najlepiej z lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Trampki i adidasy z gumową podeszwą zostawiamy w szafie.

Prowadzący:
Piotr Zgorzelski – etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Polskich tańców tradycyjnych uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Wraz z kapelą Janusz Prusinowski Kompania koncertował i prowadził warsztaty w większości krajów europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center). Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN dziedzinie tańca i animacji kulturalnej (1993, 2003, 2006, 2008, 2013). W 2008 r. roku powołał do życia Fundację Czas Tradycji, której jest prezesem, w której realizuje m.in. projekty Taniec Tradycyjny PL (lekcje tańca w internecie na portalu YouTube) oraz Taniec Edu PL (strona www realizowana wspólnie z IMiT). Na stałe współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT (Szkoła Mistrzów Tradycji), NIFC, IAM. W latach 2016-2018 współpracował z Art Stations Foundation przy międzynarodowym projekcie Yanka Rudzka ZACZYN. Realizuje warsztaty w całej Polsce w ramach Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego.

 

Koordynatorzy:
Karol Majerowski, Ewelina Chatłas (projekt realizowany jest w ramach konkursu „Współdziałanie w kulturze” organizowanego przez Centrum Praktyk Edukacyjnych)

Potańcówka:
„Potańcówki Wielkopolskie” to projekt realizowany w Wolsztynie w ramach konkursu „Współdziałanie w kulturze” Centrum Praktyk Edukacyjnych. Jego pomysłodawcami i koordynatorami są Karol Majerowski i Ewelina Chatłas, a realizują go we współpracy z Piotrem Zgorzelskim i Fundacją „Czas Tradycji” oraz Wolsztyńskim Domem Kultury i Skansenem Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie.

Warsztaty:
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie I 
– Facebook/wydarzenie II