Kalendarz

Potańcówka z Kapelą Niwińskich

  • 14.09.2018
  • 19.00
  • Bydgoszcz
  • Potańcówki

Taneczny piątek 14 września! Od godziny 18 serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów tradycyjnych brzmień do Kamienicy 12! Do tańca zagra nam Kapela Niwińskich

Kapela Niwińskich w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonuje także melodie obrzędowe.
Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, w szczególności Radomszczyzny.
Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich Mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych, dlatego też muzyka, która grają jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, przede wszystkim taneczna. Mateusz Niwiński jako skrzypek, gra także w innych składach wraz z ludowymi muzykami min. z Tadeuszem i Marianem Lipcami, Stefanem Nowaczkiem, Wiesławą Gromadzką.
Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, II nagrodę w konkursie Stara Tradycja 2011. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla Środowiska Miejskiego, zafascynowanego Muzyką Tradycyjną.

 

Miejsce:
Kamienica 12
Poznańska 12, 85-129 Bydgoszcz

Wstęp na imprezę BEZPŁATNY

Organizatorzy:
Kamienica 12
PLUS FOLK

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie