Kalendarz

Warsztaty i potańcówka rodem z Kielecczyzny

  • od 22.09.2018
  • do 23.09.2018
  • Łomża
  • Potańcówki
Wrześniowa edycja Folkowych Zachęt przeniesie nas w tradycje muzyczne i taneczne Kielecczyzny – regionu poniekąd abstrakcyjnego dla Podlasian.

W sobotnie popołudnie, 22 września, i w niedzielę, 23 września, zapraszamy na warsztaty tańca tradycyjnego, prowadzone przez Grzegorza Ajdackiego – tancerza, nauczyciela, badacza wiejskich tańców i zabaw. Grzegorz Ajdacki opracował własną metodę nauczania, opartą na indywidualnym podejściu do uczestników.

– Niejednokrotnie zastanawiałem się, jak uczono  tańczyć dwa pokolenia wstecz czy wcześniej, gdy muzyka miejscowa dominowała w lokalnych społecznościach. Nasłuchałem się o nauce na mostkach (że były drewniane, świetnie się na nich tańczyło, a muzyka niosła się po wodzie) i podobnych historii, ale dość szybko do mnie dotarło, że czynniki czysto techniczne, jak podłoga czy jakość dźwięku, są właściwie nieistotne. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z człowiekiem – opowiada Ajdacki w wywiadzie dla Akademii Kolberga.

 

23 września, w niedzielę, zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych na warsztaty rękodzieła i potańcówkę. Potańcówkę łączoną z nauką tańca, poprowadzą zaś członkowie kapeli Tęgie Chłopy. Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów- tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa. Zapowiada się energetycznie, bo Tęgie Chłopy – jak o sobie piszą- chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na dawnych zabawach.Czas:
22.09–23.09 godz. 15.00–17.30 – warsztaty tańca z Grzegorzem Ajdackim
23.09 godz. 15.00–18.00- warsztaty rękodzieła wycinanka i kwiaty z bibuły
23.09 godz. 18.00 – potańcówka z kapelą Tęgie Chłopy

Miejsce:
Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży ul. Woj. Polskiego 3

Opłaty:
wstęp na wszystkie warsztaty- bezpłatny
potańcówka- 20 zł/ osoba

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu  w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  „Kultura Interwencje 2018”

 

Źródło informacji:
– www.mdk.lomza.pl...
– www,tegiechlopy.pl...