Kalendarz

Potańcówka – Bracia Pańczakowie i Adam Tarnowski

  • 09.08.2018
  • 20.00
  • Warszawa
  • Potańcówki

Zapraszamy na sierpniową potańcówkę z Kapelą Pańczaków i Adamem Tarnowskim.
Potańcówka będzie przedpremierowym spotkaniem z muzykantami, którzy wraz z Muzeum Wsi Radomskiej wydają swoją płytę.

Czesław i Józef Pańczakowie – urodzeni i wychowani we wsi Sady (pow. przysuski). Pochodzą z muzykalnej rodziny Pańczaków i są synami skrzypka Stanisława Pańczaka. Franciszek Pańczak, grający na skrzypcach i Ignacy Pańczak, który grał na basach i na bębenku to ich wujowie.
Bracia Pańczakowie wykonują muzykę ludową z regionu radomskiego: oberki, polki i mazurki od Przysuchy, Przystałowic i Rdzuchowa, wykonywane z niezwykłą energią i pulsem charakterystycznym dla Polski Centralnej. Czesław gra na harmonii, Józef na barabanie.
Przez wiele lat bracia grali z Janem Gacą, wybitnym skrzypkiem kajockim (zmarł w 2013 r.). W 2011 r. razem Janem Gacą zdobyli złotą basztę na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Grywali również z Piotrem Gacą (zmarł w 2017 r.). Obecnie muzykują najczęściej z Janem Kmitą, śpiewaczką Marią Siwiec i Adamem Tarnowskim.

Adam Tarnowski – urodził się w Domaniowie w 1945 roku, za młodu grywał z Piotrem Oparczykiem (harmonia), a następnie Piotrem Strzałkowskim (akordeon). Od 1968 roku wraz z bratem Stanisławem zaczęli występować na weselach; wtedy to jego brat, Stanisław Tarnowski zarzucił grę na skrzypcach na rzecz harmonii. Najstarszy brat Józef (ur. 1933) grał początkowo na barabanie, potem na perkusji. W latach 1975–1976 rozszerzyli swoje instrumentarium o modne w tym okresie saksofon i trąbkę, sporadycznie gitarę. Odgrywali spektakle teatralne, tzw. teatr weselny, który odbywał się zwyczajowo drugiego dnia wesela. Grali do 1993 roku. Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa, a tymczasem nastała na wsi inna muzyka, weszły organy, gitary…
Bracia Tarnowscy mawiali, że grają „wszystko”. Ich repertuar to mazurki, oberki, polki, marsze, walce, fokstroty, tanga i rumby.
W 2008 roku kapela Braci Tarnowskich zdobyła I nagrodę w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2011 roku otrzymali Nagrodę Kolberga.
W 2013 roku, kiedy nie grał już z nimi Józef Tarnowski, pojechali na festiwal do Kazimierza z bębnistą Krzysztofem Tarnowskim i tam zdobyli Basztę – główną nagrodę w kategorii kapel.
W 2016 roku skrzypek Adam Tarnowski zdobył Basztę jako solista.

Źródło i fotografie archiwalne: MuzykaOdnaleziona.pl

 

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, Domek przy ul. Jazdów 3/20

Wstęp: 20 zł

 

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pomóż Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej działać.
Ambasada utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Skrzypek Adam Tarnowski z koleżankami, okolice Domaniowa, 1956. Źródło – Muzyka Odnaleziona