Kalendarz

Potańc Po Staremu – Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta

  • 20.11.2019
  • 18.15
  • Łódź
  • Potańcówki
  • Warsztaty

Dęty big band grający muzykę tradycyjną z Lubelszczyzny.

Przed potańcówką zapraszamy na warsztaty tańca. Pokażemy podstawowe kroki polek, walczyków i fokstrotów, które stanowią dużą część repertuaru orkiestry. Wstęp na warsztaty jest darmowy.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej.
Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie - polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach Wszystkie Mazurki Świata, Oj Wiosna, Ty Wiosna, Move Your Brass oraz Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach.

 

Miejsce:
Teatr Szwalnia
Struga 90, 90-557 Łódź

Wstęp: 20 zł

Organizatorzy:
Po Staremu i
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta 
Teatr Szwalnia   

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie