Kalendarz

Polne Śpiewanie – Warsztaty z Katarzyną Wińską

  • od 13.08.2018
  • do 15.08.2018
  • Łowicz Wałecki
  • Warsztaty

Polne Śpiewanie – Warsztaty śpiewu tradycyjnego z Katarzyną Wińską

Kiedyś śpiewano przy wypasaniu gęsi, czy „za krowami”, dziś mogą się nam przydać te same pieśni na samotną wędrówkę w zielone, czy też do wspólnego pośpiewania przy ognisku lub na pikniku.
Tak czy siak, zapraszamy do skorzystania z okazji do spędzania czasu w tym niezwykłym miejscu na pojezierzu wałeckim. W otoczeniu kwiatów, ziół i dzikiej przyrody będziemy otwierać nasze głosy, uczyć się przepięknych pieśni i spędzać miło czas.

Pośpiewamy pieśni będące komentarzem do otaczającej nas, kwitnącej, bujnej przyrody, a zarazem do stanów emocjonalnych nierzadko przeżywanych z większą intensywnością o tej porze roku. Pieśni przepełnione symboliką z świata zwierząt i roślin, będą wśród nich zarówno pieśni wesołe, żartobliwe, jak i pieśni rzewne, przepełnione tęsknotą.

W programie warsztatu przewidziane są:
– ćwiczenia głosowe, oddechowe, słuchowe, rytmiczne
– śpiew a'capella jednogłosowy i wielogłosowy, śpiew z akompaniamentem liry korbowej
– nauka polskich pieśni tradycyjnych, jednogłosowych i wielogłosowych
– poszukiwanie swojego, indywidualnego głosu oraz wspólnego głosu z grupą

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich mających chęć śpiewać, niezależnie od poziomu rozwoju muzycznego. Program będzie dostosowywany do możliwości i potrzeb uczestników.

Katarzyna Wińska (prowadząca) – Niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Od kilkunastu lat systematycznie zgłębia tajniki śpiewu północnych Słowian- śpiewa m.in. po polsku, ukraińsku, rosyjsku, chachłacku. Swoją wiedzę czerpie z własnych wypraw etnomuzykologicznych, a także z książek oraz od innych wybitnych muzyków, śpiewaków, etnomuzykologów. Gra na lirze korbowej, bębenku obręczowym i barabanie. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja". W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego przez rok uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru-uczeń. Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, członkinią Karawany Opowieści, zespołu archaicznych pieśni rosyjskich Oj Lado, Eksperymentalnego Chóru Żydowskiego Polin, Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań, a także Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Śpiewa w chórze cerkiewnym w Katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych". Prowadziła warsztaty śpiewu w różnych miastach Polski, w Czechach i Austrii. Jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na studiach etnomuzykologicznych.

 

Warsztat odbędzie się w dniach: 13.08–15.08
w następujących godzinach:
poniedziałek,13.08 godz. 15.00–18.00
wtorek, 14.08, godz. 10.00–12.00 i 15.00–17.00
środa, 15.08, godz. 9.30–11.00
W międzyczasie czas wolny na wycieczki, wieczorami ogniska.

Miejsce:
Siedem Ogrodów
Łowicz Wałecki 50, 78-650 Mirosławiec

Cena:
120 zł + 120 zł 2-dniowe wyżywienie (śniadanie + obiadokolacja) i nocleg we własnym namiocie

Liczba uczestników ograniczona!

Zgłoszenia do 31.07:
daorientacja@gmail.com, tel. 697 387 670

Organizatorzy:
Superkobiety w kulturze tradycyjne
Jaworowi Ludzie
Siedem Ogrodów
Daorientacja

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie