Kalendarz

Ostatni Nieszpór i procesja w Bandysiach

  • 27.06.2019
  • Bandysie, Kurpie
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty
  • Obrzędy i święta

Był kiedyś na Kurpiach zwyczaj zakopywania czterech Ewangelii pod kapliczkami stojącymi na obrzeżach wsi. Do tych kapliczek w oktawie Bożego Ciała niesiono w procesji obrazy z kościelnego ołtarza, odwiedzając po drodze inne kapliczki i krzyże przydrożne. Co ciekawe, obrazy mogły nieść tylko panny. Zwyczaj ten do dziś dnia praktykowany jest w nielicznych wioskach. W większości zaś pozostała pamięć.

Jak co roku, w imieniu mieszkańców Bandyś zapraszamy do wspólnej peregrynacji z obrazem. Pójdziemy ścieżkami wydeptanymi przez pokolenia Bandysiaków i raz jeszcze nie pozwolimy, aby popadły w niepamięć. W tym roku starszyzna będzie czekać pod kapliczką na ławkach, podczas gdy młodsi wezmą na siebie ciężar śpiewu w czasie procesji. Po spotkaniu na mecie będziemy modlić się i śpiewać połączonymi siłami.

W czwartek przed południem w Bandysiach ćwiczyć będziemy śpiewanie Nieszporów i uczyć się pieśni, które zaśpiewamy w trakcie procesji.

 

Miejsce:
Bandysie

Noclegi:
Istnieje możliwość przenocowania w starej szkole (konieczne mata i śpiwór – śpimy na podłodze, zrzutka 10 zł na wodę, prąd i śmieci) lub w nieodległym gospodarstwie agroturystycznym w Czarni (tel. 694 168 849)

Ze względów logistycznych prosimy o wcześniejszą deklarację przybycia na adres:
stowarzyszenie@trojwiejska.pl

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Trójwiejska  
Akademia Kolberga

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Stowarzyszeniem „Tratwa” w ramach działań Pracowni Muzyki Tradycyjnej

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie