Kalendarz

Muzyka tradycyjnych orkiestr dętych | 48h

  • od 13.07.2019
  • do 14.07.2019
  • Warszawa
  • Potańcówki
  • Warsztaty

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty instrumentalne z Orkiestrą Dętą z Goraja, otwierające nowy cykl spotkań „W Ambasadzie muzy kują 2019–2021”.

Jeśli grasz na instrumencie dętym w stopniu średnio-zaawansowanym i potrafisz czytać nuty lub jesteś sprawnym „słuchowcem” — masz niepowtarzalną okazję poznać tradycyjny repertuar orkiestr dętych Roztocza Gorajskiego!

Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy będą mogli przyswoić tradycyjne polki, oberki, walce, ale i przedwojenne tanga, fokstroty, czy późniejsze mazury i marsze. Ponadto pochylimy się nad stylem i specyfiką grania do tańca. Wszystko to pod okiem jednej z ostatnich tradycyjnych orkiestr grających taki repertuar, złożonej z kilkunastu muzyków — w tym kilku byłych lub czynnych kapelmistrzów!

Zajęcia będą prowadzone najpierw w podsekcjach: instrumenty dęte drewniane, trąbki/kornety oraz „ciężka blacha” a następnie już wspólnie, by „zgrać” i zagrać przyswojone utwory — również do tańca!

Warsztaty przeznaczone są dla osób grających na takich instrumentach jak: flet poprzeczny/piccolo, klarnet, saksofony, trąbki, kornety, sakshorny, puzony oraz tuby.

Orkiestra Dęta z Goraja powstała w 2002 roku, z połączenia nieistniejących już dziś orkiestr z Jędrzejówki, Łady, Zagród oraz Gródek. Skład ten uzupełnili muzycy z okolicznych miejscowości — jak mówi kapelmistrz Józef Czerw, długoletni lider jędrzejowskiej orkiestry: jest ich dwunastu, ale z sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów. Jest to jedna z ostatnich orkiestr kontynuujących tradycję orkiestrowego grania w regionie, w którym niegdyś swój dęty skład miała niemal każda wieś. Gorajska orkiestra aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w swojej okolicy, ale występowała również na takich wydarzeniach jak Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Tradycji i Awangardy „Kody”, Jarmark Jagielloński w Lublinie czy Festiwal Fanfara w Chłopkowie.

 

Zasady uczestnictwa i zapisy:
24/06/2019

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
warszawa, ul. Jazdów 3/20

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019-2021”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Zdjęcie ze zbiorów Krzysztofa Gorczycy. Pokolorowała Katarzyna Rosik. Zdjęcie w wersji oryginalnej na stronie MuzykaRoztocza.pl