Kalendarz

Miłosne o wojnie / wojenne o miłości. Koncert pieśni tradycyjnych

  • 10.11.2018
  • 18.00
  • Gdynia
  • Koncerty

Koncert pieśni tradycyjnych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji.

Śpiewamy razem od kilkunastu miesięcy. Wszystkie mieszkamy w Trójmieście, ale nasi dziadkowie przyjechali tu z różnych stron Polski. Poprzez śpiew tradycyjny docieramy do naszych korzeni. Wykonujemy zarówno pieśni z Mazowsza, Lubelszczyzny, Małopolski, Kielecczyzny, jak i Kujaw, Kurpiów i Suwalszczyzny.
Nazywamy je pieśniami zewsząd. I choć różnią się od siebie stylem, sposobem śpiewu, gwarą to zawsze opowiadają o losie człowieka.
Nasze pokolenie nie doświadczyło wojny, znamy ją ze wspomnień naszych dziadków i przyżywanych przez nich przy tym głębokich emocji...

Zapraszamy na opowieść muzyczną, na którą składają się wyjątkowe utwory - pieśni tradycyjne, wywodzące się z kultury polskiej wsi, które towarzyszyły niegdyś różnym wydarzeniom historycznym. Przedstawimy lirykę miłosną, pieśni rekruckie, niepodległościowe, religijne, ballady, historyczne, przyśpiewki, które z różnych perspektyw opowiadają o wojnie, rozłące, tęsknocie, żołnierskiej rozrywce, braterstwie, śmierci, żałobie, nadziei, a przede wszystkim o miłości.

 

Wykonawcy:
Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak-Fryc, Ewa Kielar, Olga Krasoń, Beata Kugler, Joanna Legeżyńska, Beata Meus, Aroma Małgorzata Podjacka, Katarzyna Rosińska, Agnieszka Rusakiewicz.

Koordynacja projektu:
Olga Krasoń

 

Miejsce:
Towarzystwo Miłośników Gdyni
Gdynia, ul. Władysława IV 51

Wstęp wolny

Zaproszenia do odbioru w Towarzystwie Miłośników Gdyni. przed koncertem

Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Miłośników Gdyni, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdynia.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Projekt graficzny: Ewa Kielar