Kalendarz

Masterklasy – warsztaty dla twórców ludowych

  • od 05.10.2019
  • do 06.11.2019
  • Lublin
  • Warsztaty

Projekt Masterklasy stwarza tradycyjnym artystom i rzemieślnikom ludowym okazję do rozwoju ich umiejętności i kompetencji. Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.

HARMONOGRAM

Budowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych
Spotkanie warsztatowe, na którym przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła, zainspirujemy do poszukiwania nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń, podzielimy pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami.
Kiedy: 5 października, godz. 11.00-18.00
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska

Prawo autorskie dla twórców ludowych
Warsztaty dla rzemieślników i twórców ludowych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego. Na warsztatach poznają przysługujące im prawa, a prowadząca postara się przekonać ich, że prawo autorskie jest w ich pracy atutem, a nie wadą.
Kiedy: 6 października, godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Magdalena Miernik

Analiza trendów i potrzeb odbiorców
Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.
Kiedy:
12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria Małecka

Rzemiosło a Design – Projektowanie produktu
Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.
Kiedy:
26 października, godz. 11.00-18.00
27 października, godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja

Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu
Kiedy: 16 listopada (szczegóły godzinowe wkrótce)
Prowadzenie: Łukasz Gładysz

Spotkanie/debata podsumowująca projekt
Uzupełnieniem części warsztatowej będzie spotkanie otwarte z elementami debaty, które zorganizowane zostanie dla wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym naciskiem na obecność wśród uczestników wydarzenia twórców ludowych (w tym osób, które brały udział w warsztatach). Pozostałymi zaproszonymi uczestnikami będą przedstawiciele sektorów kreatywnych, środowisk skupiających twórców ludowych oraz przedstawiciele ośrodków, w których realizowana jest współpraca międzysektorowa. Podczas spotkania poruszona zostanie tematyka współpracy międzybranżowej, przedstawimy dobre praktyki z miejsc, gdzie taka współpraca już funkcjonuje i omówimy problemy, zagrożenia i dobre strony takiej współpracy.
Kiedy: 17 listopada (szczegóły godzinowe wkrótce)

 

Miejsce:
Warsztaty Kultury, Lublin
– ul. Grodzka 5a (sala widowiskowa, II piętro)
– ul. Grodzkiej 7 (sala warsztatowa, parter)

Udział w projekcie jest bezpłatny
Liczba miejsc ograniczona

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem:
a.turczyn@warsztatykultury.pl

REGULAMIN:
www.bit.ly...

Organizatorzy:
Warsztaty Kultury
Jarmark Jagielloński w Lublinie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie