Kalendarz

Listopadowa sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

  • od 20.11.2017
  • do 21.11.2017
  • Lublin
  • Warsztaty

Jarmark Jagielloński w Lublinie za nami, ale w trakcie kiedy miasto powoli zapada w sen zimowy muzycy Orkiestry Jarmarkowej zaczynają już przygotowywać się do kolejnego sezonu. Chcesz do nich dołączyć i w sierpniu zagrać na nocnej potańcówce? Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na warsztaty instrumentalne w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

Zajęcia poświęcone będą nauce pochodzącej z Lubelszczyzny muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Uczestnicy pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu).

Udział mogą wziąć osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, altówka, basy i/lub wiolonczela, kontrabas, baraban (w stopniu zaawansowanym), trąbka, puzon, tuba (oraz inne instrumenty dęte blaszane), klarnet, saksofon, flet, akordeon (w stopniu zaawansowanym). Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia z organizatorami.

 

Pomysł i kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska
Prowadzenie zajęć: Maciej Filipczuk, Ewa Grochowska, Marcin Kowalczuk, Przemysław Łozowski.

 

Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.

Instrumenty smyczkowe: Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

 

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Podsumowaniem pracy jest granie do tańca na wieczornych potańcówkach podczas Jarmarku Jagiellońskiego i w ciągu roku.

Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych oraz tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że muzyka tradycyjna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzycznych.

Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk). Jest także kontynuacją cyklu i podsumowaniem zajęć warsztatowych, które odbywają się w Warsztatach Kultury w Lublinie od stycznia 2016 roku.

 Terminy:
20-21 listopada (poniedziałek – wtorek), godz. 17:00–21:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a-7, Lublin

Wiek uczestników:
15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)

Zapisy:
orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do 17 listopada. W temacie wiadomości należy wpisać „sesja/listopad//2017/…….(nazwa instrumentu)”, prosimy o określenie stopnia zaawansowania w zgłoszeniu. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz deklaracja udziału w całym cyklu pracy Orkiestry (sesja pod koniec czerwca oraz próby podczas Jarmarku Jagiellońskiego). Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby już zaangażowane w prace Orkiestry. Nowi uczestnicy będą proszeni o zapoznanie się z repertuarem orkiestry i przygotowanie się na zajęcia (prosimy o nie zwlekanie z nadesłaniem zgłoszenia).

Należy mieć własne instrumenty
Udział bezpłatny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Fot. Bartek Żurawski