Kalendarz

LABA | Wystawa Bieńkowski / de Latour

  • od 08.06.2019
  • do 09.06.2019
  • Warszawa
  • Spotkania
  • Wystawy

Labę rozpoczynamy otwarciem wystawy jednego obrazu Andrzeja Bieńkowskiego oraz ilustrowanych przyśpiewek autorstwa Daniela de Latoura w naszym największym pokoju.

W zakamarkach ogrodu będzie można wysłuchać archiwalnych opowieści najstarszych mieszkańców góralskich wsi. O doznania słuchowe zadba redaktorka Przekroju.

Jednocześnie trwać będzie ogrodowa sjesta: popijanie ziołowych naparów, muzyka, taniec, leżenie, pogaduszki, nabieranie sił i ochoty na wieczorną potańcówkę, która rozpocznie się o godzinie 20.00. Bądźcie czujni i wyczekujcie szczegółów.

Wystawę będzie można zwiedzać w sobotę
w godz. 15:00–19:00 i w niedzielę w godz. 12:00–19:00.

 

Andrzej Bieńkowski (ur. 1946) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni Jana Cybisa oraz na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w 1971. Od 1980 roku pracuje na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP jako wykładowca, a od 1995 jest profesorem, prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. W 1980 roku rozpoczął badania etnograficzne – projekt Muzyka Odnaleziona. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów-wiejskich artystów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie.
Dokumentuje materiały i nagrania początkowo w Radomskiem, Rawskim, Łódzkim, później także Lubelskim, od 2003 roku na Ukrainie i Białorusi. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził prywatne archiwum etnograficzne, zawierające nagrania audio, video, zdjęcia (w tym archiwalne) oraz instrumenty. Publikuje swoje zbiory muzyki wiejskiej w wydawnictwie Muzyka Odnaleziona, a w 2012 roku założył fundację Muzyka Odnaleziona, która zajmuje się porządkowaniem, digitalizacją i udostępnianiem archiwum etnograficznego. Autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci - ludzie, obyczaje, muzyka" (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), "Sprzedana muzyka" (Czarne, 2007), "1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów" (MCKiS 2009), publikacji w serii Muzyka Odnaleziona (wydawnictwo Muzyka Odnaleziona, od 2007).

Daniel de Latour ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy. Współpracował m.in. z „Misiem”, „Świerszczykiem”, ilustrował felietony Joanny Sokolińskiej w „Wysokich Obcasach”, rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy, tygrysy, pociągi i inne rzeczy. „Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego z jego ilustracjami otrzymała nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2009, a "Atlas świata. Ameryka Południowa" nominowany był do nagrody „Przecinek i Kropka, najlepsza książka dziecięca”. Laureat drugiej nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre rzeczy przerysowuje od swoich dzieci. Uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów. W jego rodzinnym domu każdy zbłąkany pająk może liczyć na dobre słowo, ciepły kąt i miskę strawy. Pewnie dlatego większość zatrzymuje się tam na dłużej, a niektóre sprowadzają krewnych.
Gdy jest muzykantem, gra wiejską muzykę – przede wszystkim oberki, polki, a także przedwojenne tanga i walce.

 

Cały harmonogram LABY:
LABA ● Festiwal czasu wolnego 8–9.06
Poszczególne wydarzenia – szczegóły:
LABA | Labanga w Ambasadzie
LABA | Potańcówka | Zdziłowice – Gromadzka – Golem
LABA | Wystawa Bieńkowski / de Latour
LABA | Śniadanie z orkiestrą i grzebanie w ziemi

 

LABA festiwal:
All is one – czyli wszystko jedno.

Spotkaliśmy się i okazało się, że jest nam ze sobą po drodze.
My, czyli Fundacja PRZEKRÓJ i Otwarty Jazdów,
zapraszamy na Labę, święto czasu wolnego.
Chcemy stworzyć przestrzeń do spotkania. W środku miasta, ale na trawie i pod drzewami. Blisko tego, czym żyjemy na co dzień,
ale i blisko natury. W innych okolicznościach niż zwykle,
bez pośpiechu i bez założonej listy celów do osiągnięcia.
Wierzymy w siłę bezpośrednich relacji, wartość zabawy
i swobodnego eksperymentowania. Bez presji czasu.

 

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Kwartalnik Przekrój
facebook/Kwartalnik Przekrój

Partnerzy:
MuzykaOdnaleziona.pl
MuzykaTradycyjna.pl

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pomóż Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej działać.
Ambasada utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
LABA ● Festiwal czasu wolnego 8–9.06
LABA ● Labanga w Ambasadzie
LABA ● Wystawa Bieńkowski / de Latour
LABA ● Śniadanie z orkiestrą i grzebanie w ziemi