Kalendarz

Kultowe Osiedle A / Z przytupem – Skład Niearchaiczny

  • 21.09.2019
  • Tychy
  • Potańcówki
  • Warsztaty

Przed nami spotkanie z muzyką góralską w nowej, świeżej interpretacji. Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Jesień powitamy wspólnie z zespołem folkowym Skład Niearchaiczny, a część warsztatów poświęcona będzie instrumentarium górali pochodzących z Żywiecczyzny. Członkowie zespołu opowiedzą, zaśpiewają, zagrają, a także dadzą zagrać na dudach, skrzypcach, piszczałkach jednootworowych, fujarkach i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Uczestnicy tanecznego spotkania dowiedzą się, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, a także czym różnią się dudy od kobzy.

Skład Niearchaiczny to zespół grający muzykę góralską w nowej, własnej interpretacji. Muzyka Beskidu Żywieckiego wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”. „Niearchaiczność” zespołu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka Beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

Skład:
Marta Matuszna–Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka
Przemysław Ficek – dudy, piszczałki
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

 

Miejsce:
Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22

Wstęp wolny

Więcej informacji:
http://bit.ly/2m8iUJR

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskie w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasto Tychy.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie