Kalendarz

Kujawiaki, Mazurki, Oberki, Walczyki: warsztaty polskich tańców

  • od 25.05.2018
  • do 26.05.2018
  • Bydgoszcz
  • Warsztaty

Kochani! Zapraszamy Was serdecznie na dwudniowe warsztaty polskich tańców trójmiarowych prowadzonych przez Piotra i Bogumiłę Zgorzelskich!

Kujawiaki Mazurki Oberki Walczyki znane dawniej i bardzo lubiane były powszechne niegdyś w całej Polsce. Dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci.
Wszystkie te tańce są w metrum trójmiarowym, czym się zatem różnią i jak je tańczono na wiejsko-miejskich potańcówkach? Czy wyróżniamy jakiś jeden powszechny styl ich tańczenia czy też było ich tyle ilu świetnych tancerzy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas intensywnych warsztatów poprowadzonych po raz kolejny w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Celem naszych warsztatów będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym kroków Kujawiaka Mazurka Oberka Walczyka oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. W warsztatach wykorzystane zostaną Mazurki i Oberki z Kujaw, Kurpi, Mazowsza, Radomszczyzny, Lubelszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski.

Warsztaty dedykowane są dla osób początkujących i średniozaawansowanych

O prowadzących:
Piotr Zgorzelski – etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie.
Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN dziedzinie tańca i animacji kulturalnej (1993, 2003, 2006, 2008, 2013). Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca”.
W 2008 roku powołał do życia Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty Taniec Tradycyjny PL ( lekcje tańca w internecie na portalu You Tube) oraz Taniec Edu PL ( strona www realizowana wspólnie z IMiT).

Bogumiła Zgorzelska – tancerka, Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt Taniec Tradycyjny Pl którego efekty można oglądać na kanale YouTube.

 

Terminy:
25 maja 2018 r godz. 18:00-22:00
26 maja 2018 r godz. 10:00-13:00
warsztaty dwudniowe!

Miejsce:
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Zapisy:
dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl
lub: ojciec.pio4@gmail.com

Cena: 50 zł

Regulamin warsztatów organizowanych w ramach projektu
1. Opłata nie podlega zwrotowi w wypadku rezygnacji przez uczestnika warsztatów (poza sytuacjami wymienionymi w regulaminie).
2. W przypadku małej ilości zgłoszeń, Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów, w tym przypadku zwracana jest opłata za odwołane zajęcia osobom, które za nie zapłaciły w wysokości nominalnej. Uczestnicy otrzymają informację mailową lub telefoniczną.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zagubione, zniszczone lub skradzione uczestnikom. Sugerujemy aby uczestnicy warsztatów posiadali aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie NNW.
4. Zabrania się filmowania, nagrywania i fotografowania zajęć bez zgody Organizatorów. Organizator ma pełne prawa do sfotografowania, nagrywania i sfilmowania zajęć oraz wykorzystania uzyskanego materiału na wszelkich polach eksploatacji oraz może udzielać zgody innym podmiotom w tym zakresie.
5. Uczestnik warsztatów wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
6. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, cennika, warunków uczestnictwa oraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 Sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych DZ. U. Nr 101 poz. 926

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie