Kalendarz

Ko:bity vol. 3

  • 17.08.2019
  • 17.00
  • Toruń
  • Koncerty
  • Potańcówki

16:00 – Potańcówka i warsztaty tańca przy polskiej muzyce tradycyjnej.

Muzykę łęczycką, opoczyńską i sieradzką zagra Marcin Lorenc z kapelą w składzie:
Marcin Lorenc – skrzypce
Katarzyna Rosik – bębenek, śpiew
Marta Domachowska – basy, śpiew
Anna Kaźmierak – basy

Podczas warsztatów poznawać będziemy podstawowe kroki taneczne, ale też istotę i szerokie konotacje muzyki tradycyjnej.
Warsztaty poprowadzi wodzirejka – Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

19:00 Nagrania terenowe snów / Remek Hanaj, Justyna Czerwińska, Justyna Piernik
20:00 inne koncerty

 

MARCIN LORENC Z KAPELĄ

– Marcin Lorenc – skrzypek, animator, dziennikarz. Zafascynowany tradycyjną muzyką centralnej Polski, przede wszystkim z regionu łęczyckiego, opoczyńskiego i sieradzkiego. Uczył się u wiejskich mistrzów skrzypiec – Tadeusza Kubiaka, Czesława Skrzydłowskiego i innych. Współprowadzi Łęczycką Szkolę Tradycji w ramach działań Akademii Kolberga wspierając lokalne działania wokół muzyki tradycyjnej. Związany z kapelami Kożuch, Odpoczno, Lorenc Trio, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Niewte. Laureat nagród na najważniejszych polskich festiwalach muzyki tradycyjnej i folkowej. Poza krajem występował m.in. w Japonii, Algierii Estonii i Rosji.

– Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Prowadzi m.in. autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych, spotkania śpiewacze, rodzinne imprezy umuzykalniające oraz warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel. Współtworzy projekt śpiewaczy MZK Toruń poświęcony pieśniom kujawskim. Na co dzień zajmuje się edukacją w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Członkini Forum Muzyki Tradycyjnej i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Lubi jak jest do rymu i do taktu.

– Katarzyna Rosik – tańczy, śpiewa, gra, projektuje. Od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi, a od 2011 animacją działań muzycznych na wsiach i w miastach. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest muzyka Radomszczyzny, Kujaw i Łęczyckiego. Od 2013 roku wraz z Martą Domachowską gra w kapeli Katarzyny Zedel. Śpiewa w formacjach śpiewaczych MZK Toruń (repertuar kujawski) i ŁKŚ (repertuar łęczycki). Prowadzi warsztaty gry na bębenku obręczowym. Jest redaktor naczelną portalu MuzykaTradycyjna.pl. Wspiera działania Wiejskich Klubów Tańca. Członkini Forum Muzyki Tradycyjnej, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Stowarzyszenia Dom Tańca. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.

– Anna Kaźmierak – ilustratorka i graficzka. Od kilku lat intensywnie zajmuję się zgłębianiem praktyk kultury tradycyjnej polskiej wsi. Łączy te dwie pasje tworząc etnograficzne książki dla dzieci we własnym studiu graficznym „Miło to widzieć”. Związana z poznańskim Domem Tańca, gdzie śpiewa w zespole 60 zwrotek/godzinę. Grała w kapeli Przodki (muzyka z Sieradzkiego i Kaliskiego) i w Kapeli Roboczej z Roztocza (muzyka Roztocza Lubelskiego).

 

BADANIA TERENOWE SNÓW

Remigiusz Mazur-Hanaj – muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta. Współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką tradycyjną, muzyką awangardową. Aktor w niezależnym studenckim Teatrze Poga (1985-88), muzyk i autor tekstów w zespole Księżyc (1991-94, 2014-do dzisiaj). Współtworzył krąg przyjaciół wraz z kapelą Bractwo Ubogich, eksplorując niestylizowaną muzykę polskiej wsi (1992-94). Był także członkiem grup muzycznych Pies Szczeka (1999-2004) oraz Wędrowiec (2004-2009). Obecnie prowadzi również solową działalność muzyczną jako Remek Hanaj - nagrał dwa albumy "Nagrania terenowe snów" (Requiem Records 2016) oraz "Wysiadywanie góry" (Requiem Records 2018).
W 1994 zakładał Warszawski Dom Tańca. Pomysłodawca i realizator kilkuset wydarzeń edukacyjno-artystyczno-naukowych, m.in. cykle potańcówek, koncertów ("Jest drabina do nieba"), letnie festiwale (Tabor Domu Tańca, Tabor Lubelski, Akademia Muzyków Wędrownych).
Zrealizował także ponad 200 godzin nagrań terenowych muzyki tradycyjnej, z których część opublikował w latach 1999-2013 na kilkunastu płytach w ramach powołanej do tego celu serii wydawniczej "In crudo". Część z tych zbiorów dostępna jest online. Ponadto jako scenarzysta współpracował przy produkcji kilkunastu filmów dokumentalnych dla TVP2, jest również autorem wielu audycji radiowych (Radio Plus, Radio Józef, Program 2 PR).
Publikował m.in. na łamach Brulionu, Kontekstów, portalu MuzykaTradycyjna.pl (którego był twórcą i redaktorem naczelnym w latach 2013-17), portalu Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Od 2002 r. zasiada w jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Justyna Czerwińska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podyplomowo studiowała także etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat działa w zespole „Dziczka”, zajmującym się wielogłosowym śpiewem tradycyjnym Ukrainy i Polski.
Uczestniczyła w cyklicznych festiwalach i imprezach muzycznych takich jak m.in. „Pokrowskije Kolokola” (Wilno), „Najstarsze Pieśni Europy” (Lublin). Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, a od kilku lat zajmuje się również szukaniem swoich muzycznych korzeni w regionie Mazowsza, konkretnie pogranicza kutnowsko-łowickiego. Utrzymuje kontakty z członkami Kapeli Dobrzeliniacy, współpracuje z Kapelą Mazowiecką. Od 2014 roku związana z Projektem Arboretum, na którym występowała zarówno jako solistka, jak i z Zespołem „Dziczka”.

Justyna Piernik – śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Uczyła się u etnomuzykologów-praktyków oraz u śpiewaczek starego pokolenia podczas etnograficznych podróży. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów muzycznych i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Koordynuje projekty społeczno-muzyczne w lokalnych społecznościach m.in. na Kujawach. Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Zdobywczyni głównej nagrody na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii Folklor-Kontynuacja. Stypendystka Ministra Kultury 2017 w dziedzinie twórczości ludowej. Kierownik artystyczna projektu płytowego „Kujawska Atlantyda”. Śpiewa z Kapelą Brodów.

 

Miejsce:
Dziedziniec Zamku Dybowskiego

Wstęp nieodpłatny!

Organizatorzy:
Domkultury_BYDGOSKIE Przedmieście

Działanie realizowane w ramach projektu „Zielnik świętowań polskich” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzeni