Kalendarz

Karnawałowy Mazurkowy Freestyle

  • od 04.01.2019
  • do 05.01.2019
  • Warszawa
  • Warsztaty

Warsztaty z Piotrem i Bogusią Zgorzelskimi

Mazurek Freestyle to nowa formuła tańczenia polskich tańców tradycyjnych, zwłaszcza w metrum nieparzystym. By ją opanować nauczymy się tańczyć mazurki-oberki oraz poznamy wiejski styl tańca.

Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze wraz ze stosowaniem ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych, głównie od naszych europejskich sąsiadów, wzbogacając tym samym nasze rodzime tańce o nowe formy choreotechniczne. Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i oberków będzie „gadać” we współczesny sposób.

Taniec jest żywą materią i podobnie jak 100, 200 czy 300 lat temu w sposób naturalny ulega ciągłym zmianom, rozwija się, choć proces ten współcześnie jest o wiele szybszy niż dawniej. Poprzez zapożyczenia i twórczą inwencję tradycyjne tańce i muzyka ulegają naturalnej metamorfozie.

Taki właśnie sposób tańczenia Mazurków i Oberków zaczyna pojawiać się coraz częściej na miejsko-wiejskich potańcówkach w całej Polsce, wzbogacając nasze rodzime formy choreotechniczne o nowe ozdobniki i formy stylistyczne.

Tym samym uczestniczymy w procesie powstawania nowego stylu wykonawczego, który odpowiada naszej współczesnej percepcji.

Zatem podsumowując podczas moich warsztatów nauczycie się spontaniczności w tańcu, improwizowania, tańczenia w parze, współdziałania w grupie oraz używania różnego rodzaju ozdobników zarówno rodzimych jak i zapożyczonych z innych kręgów kulturowych, przy jednoczesnym zachowaniu dawnych charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych obecnych w naszych rodzimych mazurkach czy oberkach.

Zapraszamy do wspólnych pląsów!

W przerwach zobaczycie ciekawe materiały wideo.Prowadzący:
Bogusia i Piotr Zgorzelscy

DLA KOGO:
początkujący i średnio zaawansowani

 

Terminy:
4 stycznia (piątek godz. 19.00–22.00)
5 stycznia (sobota 12.00–17.00)

Miejsce:
Towarzystwo Polsko-Szwedzkie
Warszawa, ul. Senatorska 11 (III piętro)

Koszt:
100 zł od osoby do 24 grudnia.
Po 24 grudnia 140 zł od osoby.
Dla wszystkich którzy zapiszą się w parach do 1 stycznia 120 zł od osoby!

Wpłaty na konto nr konta:
65 1240 1053 1111 0010 2755 1434
w tytule: "OBJAZDOWA AKADEMIA TAŃCA TRADYCYJNEGO - Warszawa + imię i nazwisko"

Zgłoszenia:
warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie mailowe (w temacie Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego) i wniesienie opłaty w formie przelewu do 24 grudnia (I termin promocyjny) po 24 grudnia do 1 stycznia włącznie (II promocja).

Kontakt:
ojciec.pio4@gmail.com

Organizator:
Akademia Tańca Tradycyjnego

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Fot. Anna Ilczuk