Kalendarz

Kapela Niwińskich na Urodzinach Chopina

  • 01.03.2019
  • 23.00
  • Warszawa
  • Koncerty

W ramach X Festiwalu Chopinowskiego szykuje się taneczne party w formule wiejskiej potańcówki z Kapelą Niwińskich i kolektywem śpiewaczym Warszawa Wschodnia. Szykujemy liczne oberki, mazury, kujawiaki, chodzone, poleczki, kołomyjki, pieśni i przyśpiewki.

 

Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy a także współpracujący z nimi min. Jacek i Kuba Mielcarkowie. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach. Wydali płytę “Czas wesela”, ukazującą muzykę żydowską zebraną z zapisów Oskara Kolberga i z pamięci wiejskich muzykantów.

Kapela Niwińskich w składzie:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jacek Mielcarek - klarnet
Kuba Mielcarek – basetla
Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy/baraban

Warszawa Wschodnia od 20 lat zajmuje się wykonywaniem, interpretacją i dokumentowaniem polskich, ukraińskich i rosyjskich pieśni tradycyjnych. W repertuarze ma wiele gatunków – kolędy, pieśni obrzędowe, wielkopostne, ballady, kołysanki i in. Są to zarówno wielogłosowe, złożone, improwizowane utwory z południowej Rosji, jak i archaiczne melodie z ukraińskiego Polesia oraz najciekawsze przykłady polskiej muzyki wokalnej do tańca i do słuchania (z Kujaw, Mazowsza, Kurpiów, Lubelszczyzny). Najważniejszą inspiracją dla artystów są podróże etnograficzne i spotkania ze śpiewakami starego pokolenia, którzy przekazują członkom zespołu zanikającą obecnie sztukę. Istotnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne. W dawnej emisji, intonacji, ekspresji i filozofii śpiewu ludowego grupa odnajduje wartości wciąż aktualne, trafiające do współczesnego odbiorcy. Zespół wykonuje także repertuar wokalno-instrumentalny, w którym wykorzystuje takie instrumenty jak skrzypce, bębenek, lira korbowa, akordeon czy kobza.

Warszawa Wschodnia w składzie:
Justyna Piernik
Joanna Górska
Anna Jakowska
Jagna Knittel

 

Miejsce:
Nowy Świat Muzyki
Warszawa, ul. Nowy Świat 63

Wstęp jest wolny na wszystkie wydarzenia urodzin Chopina

Organizatorzy:
Koncerty Urodzinowe Chopina
Nowy Świat Muzyki

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie
– Facebook
– www.chopin.smolna.org