Kalendarz

Jubileusz 50-lecia MLIM – otwarcie wystawy czasowej

  • 28.09.2018
  • 18.30
  • Szydłowiec
  • Koncerty
  • Film
  • Wystawy

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza 28 września (piątek) 2018 roku o godz. 17.30 na Jubileusz 50-lecia powołania szydłowieckiej instytucji.

W programie uroczystości muzeum zaplanowało m.in.  projekcję filmu jubileuszowego zrealizowanego z okazji Jubileuszu 50-lecia powołania Muzeum  Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, koncert – Turniej dudziarzy w wykonaniu Tomasza Kicińskiego z Wielkopolski i Piotra Majerczyka z Podhala wraz z muzykami akompaniującymi. Najważniejszym punktem uroczystości będzie otwarcie nowej wystawy czasowej „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, która została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Wystawa „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” ma na celu przypomnienie i przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców, działalności małżeństwa Jadwigi i Mariana Sobieskich – wybitnych polskich muzykologów, autorów dorobku naukowego o  fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju polskiej etnomuzykologii, należących do grona inicjatorów oraz organizatorów powojennej ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, której zadaniem było utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej. Jadwiga Sobieska czynnie uczestniczyła w tworzeniu szydłowieckiego muzeum. Była jednym z autorów scenariusza pierwszej  wystawy stałej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wystawa czasowa „Sobiescy- zachowane w dźwiękach” zaprezentuje nie tylko dorobek naukowy i rezultaty pracy  badawczej i terenowej Jadwigi i Mariana Sobieskich, ale także kolekcję zgromadzonych przez nich instrumentów, które znajdują się w zbiorach muzeum.  Wystawa pozwoli również na upowszechnienie  i udostępnienie szerokiemu gronu zwiedzających archiwalnych materiałów etnograficznych i etnomuzykologicznych – fotografii i nagrań dokumentujących polski folklor muzyczny dzięki współpracy z Instytutem Sztuki PAN.  Na wystawie prezentowane będą również eksponaty użyczone z: Muzeum Instrumentów – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego Techniki w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, realizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Miejsce:
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
ul. Gen J. Sowińskiego 2, 26-500 Szydłowiec

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny z ograniczoną liczbą miejsc.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu prosi o potwierdzenie przybycia do dnia 26 września 2018 r. pod numerem telefonu 48 617 17 89.

Zobacz:
– Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
www.muzeuminstrumentow.pl
Facebook/Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Więcej na: http://muzeuminstrumentow.pl/portal/index.php/aktualnosci/98-aktualnosci/369-50-lecie-muzeum-ludowych-instrumentow-muzycznych-w-szydlowcu-m-in-otwarcie-wystawy-sobiescy-zachowane-w-dzwiekach

 

Źródło informacji:
– www.muzeuminstrumentow.pl...
– Facebook/wydarzenie