Kalendarz

Częstochowa tańczy mazurki FreeStyle z Piotrem Zgorzelskim

  • od 09.11.2018
  • do 10.11.2018
  • Częstochowa
  • Warsztaty

Po długiej przerwie wracamy do zabawy w rytmach muzyki tradycyjnej!
Serdecznie zapraszamy na warsztaty mazurkowej improwizacji z Piotrem Zgorzelskim. Na zajęciach mile widziani są wszyscy, niezależnie od wieku, czy umiejętności. W programie warsztatów znajdą się między innymi podstawowy krok mazurka, czy nauka współpracy w parze. Nauczymy się jak tańczyli na potańcówkach nasi dziadkowie i jak my możemy bawić się do tradycyjnej muzyki.
Warsztaty przeplatane będą ćwiczeniami rytmicznymi i głosowymi, a w przerwach będzie można obejrzeć unikalne materiały video.
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą zostawiamy w szafie. Przyda się na pewno także koszulka na zmianę i butelka wody. Paniom przydadzą się też spódnice.

 

PIOTR ZGORZELSKI O WARSZTATACH:
Mazurek Freestyle dla początkujących i średniozaawansowanych to nowa formuła tańczenia polskich tańców tradycyjnych, zwłaszcza w metrum nieparzystym. By ją opanować na początku nauczymy się tradycyjnych kroków wiejskich mazurków i oberków oraz wiejskiego stylu tańca czyli tańczenia w parze „po wiejsku na trzy”. Podczas warsztatów rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze wraz ze stosowaniem ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, zwłaszcza z centralnej i południowo wschodniej Polski (Mazowsze, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie). Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o ozdobniki taneczne zaczerpnięte także z innych niż polska tradycji tanecznych, głównie naszych europejskich sąsiadów, wzbogacając tym samym nasze mazurki i oberki o nowe formy choreotechniczne. Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i oberków będzie „gadać” we współczesny sposób.
Zależy mi by w ramach naszych spotkań rozwijać również wyuczone formy taneczne, tworząc ich nowe warianty na bazie starych. Tym samym zastanowić się nad możliwościami jakie może dać twórcze podejście do tańca tradycyjnego i możliwość kształtowania nowych form tańca, kroków, ozdobników w oparciu o dawne maniery wykonawcze.

Piotr Zgorzelski (ur. 1969) – Etnolog, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.
Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes.
Współpracował przez wiele lat jako aktor z off-owym teatrem „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim.
Wraz z kapelą Janusz Prusinowski Kompania koncertował i prowadził warsztaty w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center).

 

Godziny zajęć:
09.11.2018 (piątek) – 18:00–22:00
10.11.2018 (sobota) – 12:00–16:00

Miejsce:
Konduktorownia
Częstochowa

Zgłoszenia można dokonywać do 6 listopada pod numerem telefonu:
608 230 937
lub na adres e-mail:
mariaszczyrkowska@gmail.com

Opłata za dwudniowe warsztaty (8 godzin) wynosi 70 zł za osobę lub 100 zł za parę.

Wpłatę na konto należy dokonać do 6 listopada:
Fundacja Czas Tradycji
nr konta: 23 2130 0004 2001 0468 4189 0001
tytułem: "Warsztaty Częstochowa + imię i nazwisko".

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wniesienie opłaty w formie przelewu PRZED warsztatami. Prosimy o posiadanie dowodu wpłaty - może być w formie elektronicznej.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie